16 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur në luftimet mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mes Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer një përplasje ushtarake për rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak,ndërsa deri me tani raportohet për 16 viktima dhe mbi 100 të plagosur nga të dyja palët.

Armenia njoftoi rrëzimin e helikopterëve pas akuzave ndaj Azerbajxhanit për sulme ajrore dhe artilerie.

Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i kontrolluar nga armenët etnikë.Ata u shkëputën në vitet rrëzimit të Bashkimit Sovjetik. Armenia dhe Azerbajxhani ishin pjesë e shtetit komunist, i cili u përpoq të shtypte dallimet etnike dhe fetare.

Mes përplasjeve, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha se ishte i sigurt për të rimarrë kontrollin mbi rajonin e shkëputur.Ligji ushtarak është shpallur gjithashtu në disa rajone të Azerbajxhanit.

Konflikti në malet e Kaukazit ka mbetur i pazgjidhur për më shumë se tre dekada, me luftime periodike. Përleshjet kufitare në korrik vranë të paktën 16 njerëz, duke bërë që demonstrata më e madhe për vite me radhë në kryeqytetin azerbajxhan të Baku, ku kishte thirrje për rimarrjen e rajonit.

Të dielën, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan premtoi mbështetje për Azerbajxhanin gjatë krizës së re.”Populli turk ashtu si gjithmonë edhe sot ndodhet pranë vëllezërve azerbajxhanas me të gjitha mundësitë e tij.”

Ndërkohë Rusia, e parë tradicionalisht si një aleate e Armenisë, bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime për të stabilizuar situatën.”“Pala ruse ka shprehur shqetësime serioze në lidhje me konfliktin e armatosur në shkallë të gjerë. E rëndësishme është që gjithçka të bëhet tani për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit dhe për të ndaluar armiqësitë”.

Shpërndaje
Share.

Komento