Rudina Hajdari bën gafën e rëndë në parlament për aksidentin e ushtarakëve në Letoni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në kuadër të ngjarjes së rëndë të ndodhur me trupat ushtarake në Letoni më 6 maj, ku nëntetarja Zarife Hasanaj humbi jetën dhe 2 ushtarakë të tjerë mbetën të plagosur, deputetja Rudina Hajdari kërkoi gjatë seancës së sotme parlamentare që të mbahej një minutë heshtje.

Por nuk kishet si të kalonte pa u vënë re gafa e deputetes, e cila mesa duket e painformuar për ngjarjen, u shpreh se të tre ushtarakët ishin ndarë nga jeta.

Fjalimi i saj u ndërpre nga deputetë të tjerë të maxhorancës, të cilët u munduan të korigjojnë deputeten Hajdari për lapsusin.

Megjithatë, ajo insistoi në fjalimin e saj, duke kërkuar të thotë edhe emrat e ushtarakëve, por në fund u ‘bind të pranojë’ se dy prej tyre ishin të plagosur. Ndiqni videon:

Shpërndaje
Share.

Komento