Rrëzimi i avionit në Indonezi, zhytësit gjejnë regjistruesin e të dhënave

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zhytësit indonezianë gjetën në thellësinë e detit regjistruesin e të dhënave të fluturimit (FDR) të avionit Sriwijaya Air që u rrëzua në Detin Java me 62 persona  gjatë fundjavës.

Zhytësit gjithashtu kishin gjetur një fener radiofonik të veçantë, duke rritur shpresat se regjistruesi i zërit të kabinës (CVR) me të cilin ishte lidhur mund të gjendej së shpejti dhe të zbulonte se çfarë e bëri avionin të humbasë kontrollin momente pas ngritjes.

“Ne jemi të sigurt sepse feneri që ishte bashkangjitur me regjistruesin e zërit të kabinës u gjet gjithashtu rreth zonës, kështu që me besim të lartë, regjistruesi i zërit të kabinës së shpejti do të gjendet”, tha shefi ushtarak Hadi Tjahjanto në një konferencë shtypi.

Aeroplani Boeing 737-500 u rrëzua në det të Shtunën, katër minuta pasi u nis nga aeroporti kryesor i Xhakarta dhe u zhduk nga ekranet e radarëve. Ishte aksidenti i dytë i madh ajror në Indonezi që kur 189 njerëz u vranë në 2018 kur një Lion Air Boeing 737 MAX u rrëzua në Detin Java.

Më herët të martën, më shumë mbetje njerëzore u gjetën në vendin e rrëzimit, si dhe sende personale, të tilla si kuletat që përmbajnë karta identifikimi. Avioni ishte drejtuar për në Pontianak në ishullin Borneo, rreth 740 km (460 milje) nga Xhakarta. Gjetjet fillestare treguan se motori i avionit po funksiononte kur ai goditi ujin, bazuar në pjesët e avionëve të marrë nga deti. Dëmtimi në tehun e ventilatorit tregoi që motori po punonte akoma edhe pasi u rrëzua.

Aeroplani i Sriwijaya Air ishte gati 27 vjeç, shumë më i vjetër se modeli 737 MAX i problematik i Boeing.

Shpërndaje
Share.

Komento