Rastet me koronavirus në Europë, Ministria e Shëndetësisë mbledh Task-Forcën

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Shëndetësisë ka mbledhur Task Forcën, për të marrë masa për koronavirusin.

Ky virus ka marrë 81 jetë njerëzish në Kinë, ndërsa numri i të prekurve ka shkuar në 3 mijë.

Europa është në gatishmëri, për shkak se janë regjistruar disa raste.

Më konkretisht një rast është shënuar në Bari të Italisë, 3 në Francë dhe 14 raste të dyshuara në Britaninë e Madhe.

Në Pekin ka shkuar edhe drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyseus.

Autoritetet në Kinë, dyshojnë se virusi mund të jetë përhapur nga mishi i gjarpërinjve, ose supa e gatuar me lakuriq nate.

Fillmisht, virusi u përhap në qytetin e Wuhanit, ku po planifikohet të ndërtohet një spital, për të izoluar të prekurit.

Në mesin e viktimave nga virusi është edhe një mjek, i cili po kuronte të prekurit.

Shpërndaje
Share.

Komento