fbpx

Rama kërcënon sërish kontrollorët e Rinasit: “Kush nuk kthehet në punë nesër, nuk ka më vend në AlbControl”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeminsitri Edi Rama ka reaguar sërish në lidhej me grevën e kontrollorëve ajror të Aeroportit të Rinasit. Një një postim në Tëitter Rama ka këcënuar sërish kontrollorët se nëse nuk kthehen nesër në punë, nuk do të kenë më vend në Albcontrol. Ai ka thënë që kontrollorët duhet të ndahen nga ata që i kanë future në këtë lojë me zjarrin.

“Apel për kontrollorët e Rinasit: Ndahuni nga ata që ju futën në këtë lojë të çmendur me zjarrin! Braktisini në rrugën e tyre qorre organizatorët e kallzuar penalisht! Kush nuk kthehet në punë nesër, nuk do gjejë më vend në Albcontrol. Koha e Rrumpallës ka vdekur dhe nuk kthehet!”, shkruan Rama.

60 kontrollorët e Aeroportit të Rinasit nisën grevën pas pushimit nga puna të 5 kolegve të tyre, ndërkohë që kanë një vit që punojnë me pagën 70% të reduktuar. Si pasojë e grevës fluturimet në Rinas sot u ndalën, ndërsa tentativa e ministers Balluku për dialog dështoi. Ajo gjithashtu kërcënoi kontrollorët me pushim nga puna.

Reagim ka pasur edhe nga Sindikata Europiane e Kontrollorëve Ajror, të cilët kanë bërë thirrje për rikthim në punë të kolegëve dhe dialog. Ata kanë kërkuar që të ndalohet përdorimi i qasjes totalitare nga ana e qeverisë.

Ndërkohë, godina e Albcontrol është marrë nën kontrollin e Forcave të Armatosura.

Shpërndaje
Share.

Komento