Qeveria nuk pranoi të ulte TVSH-në për ushqimet e shportës, Sula: Nuk duan murëqenien e popullit të tij

0
91

Pas miratimit të buxhetit për vitin 2023 në një seancë maratone e cila zgjati 14 orë, Deputeti i PD-së, Dashnor Sula, i cili së bashku me Jorida Tabakun propozuan një amendament për uljen e TVSH për ushqimet bzë, është shprehur i zhgënjyer. Sipas Sulës kjo tregon që qeveria nuk do mirqenien e popullit të saj.

Ai thekson se arsyen e vërtet se përse nuk u miratua ulja e çmimeve për ushqimet bazë e tha KLSH, 1 miliardë euro abuzim treguan edhe arsyen e vërtetë se përse Shqipëria ishte e fundit në rajon dhe Evropë për ndihmën që i dha qytetarëve dhe biznesit të ndershëm për përballimin e krizës ekonomike.

POSTIMI I PLOTË

🔴 Refuzimi i uljes së TVSH për ushqimet e shportës do të thotë të mos duash mirëqenien e popullit tënd!

📍Miqtë e mi sot në orët e para të mëngjesit, mazhoranca refuzoi një propozim timin dhe të koleges Tabaku për të ulur TVSH e ushqimeve bazë nga 20% në 6%. Nëse ky amendament do të ishte miratuar në 2023,veza, buka, qumështi, makaronat, vaji do të ishte 14% më i lirë.

 

📍Por, jo të dashur qytetarë. Në 2023 ju do të keni çmime më të shtrenjta. Ndërkohë shteti do arkëtojë më shumë para nga lekët tuaja. Sepse duke u rritur çmimet edhe taksa që merr shteti është më e lartë.

 

📍Arsyen e vërtet se përse nuk u miratua ulja e çmimeve për ushqimet bazë e tha KLSH. Gjetjet e auditimit të KLSH për periudhën Janar-Shtator 2022 me 1 miliardë euro abuzim treguan edhe arsyen e vërtetë se përse Shqipëria ishte e fundit në rajon dhe Evropë për ndihmën që i dha qytetarëve dhe biznesit të ndershëm për përballimin e krizës ekonomike. Kjo qeveri nuk kishte lek për qytetarët sepse ato kanë shkuar në xhepat e 10 pushtetarëve të lidhur me klientët e tyre të ngushtë.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj