Katari dhe Australia nuk do të marrin pjesë në Kupën e Amerikës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Katari dhe Australia nuk do të garojnë në Copa America për shkak të konflikteve të planifikimit, tha të martën konfederata e futbollit në Amerikën e Jugut.

Ekipet e tjera kombëtare kanë shprehur interes për t’i zëvendësuar ato në turne midis 11 qershorit dhe 10 korrikut, tha zëdhënësi i CONMEBOL Ariel Ramirez për Associated Press.

“Ekziston një çështje e kalendarit që ndaloi Australinë dhe Katarin, por ne tashmë kemi parë interes nga ekipet e tjera kombëtare për të luajtur si mysafirë në vendin e tyre. Ne do të donim të kishim 12 skuadra, ”tha Ramirez, duke shtuar se Copa America do të luhet me 10 ekipe, si zakonisht, nëse nuk vijnë zëvendësime.

Australia do të luajë kualifikueset e Kupës së Botës që u vonuan për shkak të pandemisë COVID-19. Katari, “nikoqiri” i Kupës së Botës 2022, do të luajë kualifikueset për Kupën e Azisë.

Shoqata e Futbollit Katar të Martën konfirmoi se nuk do të marrë pjesë në turneun e Amerikës së Jugut. Copa America, e planifikuar fillimisht për vitin e kaluar dhe e shtyrë për shkak të pandemisë, do të organizohet nga Argjentina dhe Kolumbia.

Australia ishte pjesë e Grupit A me Argjentinën, Kilin, Uruguajin, Paraguain dhe Bolivinë. Katari ishte në Grupin B me Kolumbinë, Ekuadorin, Venezuelën, Brazilin dhe Perçin. Organizatorët duan që stadiumi të mbushet të paktën 30% gjatë turneut, i tha më parë drejtori i zhvillimit të CONMEBOL Gonzalo Belloso radios argjentinase La Red. Tifozët do të duhet të marrin testet COVID-19 paraprakisht. Ata që ishin vaksinuar gjithashtu do të lejohen, tha Belloso.

Shpërndaje
Share.

Komento