PS nis fushatën për 2021-shin, Rama:S’jam për lista të hapura dhe koalicione parazgjedhore, por…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme katër takime me deputetët, sipas qarqeve për zgjedhjet parlamentare të vitit 2021.

Takimet janë zhvilluar në Sallën e Hartave në Kryeministri, që prej orës 13:00 deri në orën 19:00, kohë në të cilën nisi takimi me opozitën parlamentare.Sipas informacioneve paraprake në takimin me deputetët, Rama u ka kërkuar që të nisin riorganizimin e partisë dhe mobilizimin e strukturave për zgjedhjet e 2021.

Mësohet se kryeministri ka thënë në takim se nuk do të mbahen zgjedhje të parakohshme për krerët e bashkive dhe se ata do të vijojnë mandatin normalisht.Po ashtu, ai u ka shprehur dhe qëndrimin tij në lidhje me ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Rama ka thënë se nuk është dakord për lista të hapura, ndërsa ka theksuar se ekziston mundësia që të mos ketë koalicione parazgjedhore.

“Nuk ka zgjedhje të parakohshme për bashkitë, kryebashkiakët do të vijojnë mandatin e tyre. Unë nuk jam për lista të hapura, por çfarë nuk ndodh deri në fund, kështu që kjo fushatë është betejë e juaja. Në varësi të dinamikës politike, mund të mos kemi koalicione parazgjedhore”, iu ka thënë Rama deputetëve.

Shpërndaje
Share.

Komento