Protestë para konsullatës serbe në New York, kërkohet drejtësi për viktimat e dhunës seksuale

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Të martën e ardhshme, në Neë York, do të mbahet një tubim para konsullatës serbe, nga shoqatat shqiptaro-amerikane, boshnjako-amerikane dhe kroate.

Protestuesit do të kërkojnë drejtësi për 70 mijë viktimat e dhunës seksuale.

Një prej viktimave të dhunës seksuale është edhe Vasfije Krasniqi Goodman.

Historia e saj u bë publike vetëm para pak kohësh.

Ilir Bytyç, vëllai i tre dëshmorëve, Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, të cilët ishin luftëtarë të UÇK, ka bërë me dije për ‘KosovaPress’, se do të jetë pjesë e protestës.

Gjenocidi serb në Kosovë, Bosnje e Kroaci, njihet si një nga masakrat më të mëdha, pas Luftës së Dytë Botërore.

Një pjesë e mirë e përgjegjësve nuk kanë dalë ende përpara drejtësisë.

Shpërndaje
Share.

Komento