Protestat në Rusi, policia bastis disa banesa dhe zyra të zyrtarëve të liderit opozitar Navalny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Policia ruse bastisi shtëpitë dhe zyrat që i përkisnin Alexei Navalny. Navalny u arrestua në 17 Janar, dhe protestat masive që kërkonin lirimin e tij çuan në 4,000 arrestime në fundjavë.

Policia në Moskë bastisi apartamente dhe zyra që i përkisnin figurës ruse të opozitës Alexei Navalny dhe bashkëpunëtorëve të tij. Është e paqartë nëse u bënë arrestime dhe çfarë po kërkonte policia.

Isshtë raportuar se gruaja e Navalny Yulia ishte në një nga apartamentet dhe vëllai i tij Oleg në tjetrin. Policia gjithashtu bastisi dy zyra që i përkisnin organizatës antikorrupsion të Navalny FBK. Disa përdorues të mediave sociale postuan imazhe dhe video të policisë duke thyer dyert në apartamente, si dhe zyra. Një përdorues postoi video të “njësive speciale që thyen derën në studion ‘Navalny Live'”

Më 13 janar, Navalny u arrestua menjëherë kur u kthye në Rusi nga Gjermania, ku kishte marrë trajtim mjekësor pas një atentati. Ekziston një konsensus ndërkombëtar se forcat ruse të sigurisë ishin pas helmimit të tij, megjithëse Kremlini mohon me forcë akuzat.

Helmimi dhe arrestimi i ri i figurës së opozitës kanë shkaktuar zemërim ndërkombëtar. Arrestimi i tij shkaktoi gjithashtu protesta masive duke kërkuar lirimin e tij gjatë fundjavës. Gjatë protestave, të cilat autoritetet thonë se ishin të paligjshme, si dhe në shkelje të masave të koronavirusit në vend, u bënë gati 4,000 arrestime.

Shpërndaje
Share.

Komento