Barcelona në vend të parë, publikohet lista me 20 klubet më të paguara të futbollit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

COVID-19 ka pasur një ndikim monumental në futboll, si nga perspektiva sportive dhe financiare, megjithatë ndikimi i plotë nga ana fiskale tani është zbuluar me Deloitte duke zbuluar listën e tyre të 20 skuadrave më të pasura në futbollin botëror. Në vendin e parë është Barcelona (715 milion euro).

Gjigandët katalanas janë shkatërruar nga një krizë ekonomike, që nuk ishte parë kurrë më parë. Megjithëse, ata vazhdojnë të marrin më shumë të ardhura në botë me 715 milion euro, edhe pse humbën 125 milion euro në vitin e kaluar. Në vendin e dytë Real Madrid (714.9 milion euro) Los Blancos humbën kontrollin e tyre në vendin e parë në vitin 2020, por ata ishin shumë afër për ta rimarrë atë në 2021, pasi humbën vetëm 39 milion euro më shumë se në 2019. Në vendin e tretë Bayern Munchen (634.1 milion euro) Fituesit e Ligës së Kampionëve u ngritën një vend, duke hyrë në tre më të mirët për herë të parë.

Sezoni i tyre tepër i suksesshëm kontribuoi në këtë renditje. Bayern Mynih gjithashtu ishte në gjendje të përfitonte nga trendet e mediave sociale, duke filluar një shfaqje të përditshme në Tik Tok.

Në vendin e katërt Manchester United (580 milion euro) Manchester United vazhdon të rrëzojë këtë listë si një markë, me klubin që e ka kryesuar atë deri në 2017, por tani është i katërti. Kriza sportive e drejtuar nga Ed Woodward ka pasur një ndikim të thellë mbi vlerën fiskale të klubit dhe vlen të përmendet se një dekadë më parë nuk kishte një klub të vetëm që ishte afër Reds në terma fiskalë.

Në vitin 2020 ata humbën 135 milion euro, që ishte një rënie prej 19% në të ardhurat totale nga vitin e kaluar. Në vendin e pestë: Liverpool (558 milion euro) Evolucioni i Liverpoolit në pesë vitet e fundit ka qenë spektakolar. I drejtuar nga Jurgen Klopp, klubi i Merseyside ka lëvizur nga vendi i 9-të në 2017 dhe tani është i pesti.

Paratë e marra si shpërblime për fitoren e Ligës së Kampionëve dhe Premier League kanë ndihmuar Liverpoolin të ndërtojë profilin e tyre financiar vonë.

 1. Barcelona 715.1 milionë euro
 2. Real Madrid 714.9 milionë euro
 3. Bayern Munich 634.1 milionë euro
 4. Manchester United 580.4 milionë euro
 5. Liverpool 558.6 milionë euro
 6. Manchester City 549.2 milionë euro
 7. Paris Saint-Germain 540.6 milionë euro
 8. Chelsea 469.7 milionë euro
 9. Tottenham Hotspur 445.7 milionë euro
 10. Juventus 397.9 milionë euro
 11. Arsenal 388 milionë euro
 12. Borussia Dortmund 365.7 milionë euro
 13. Atletico Madrid 331.8 milionë euro
 14. Inter 291.5 milionë euro
 15. Zenit 236.5 milionë euro
 16. Schalke 222.8 milionë euro
 17. Everton 212 milionë euro
 18. Lyon 180.7 milionë euro
 19. Napoli 176.3 milionë euro
 20. Eintracht Frankfurt 174 milionë euro
Shpërndaje
Share.

Komento