Protesta me hunj e gurë te Astiri, policia arreston babë e bir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dy persona janë arrestuar mëngjesin e sotëm nga policia në zonën e Astirit, në Tiranë. Të arrestuarit janë baba e bir.

Dy netë më parë ata kanë sulmuar me gurë policinë, pasi tensione ka pasur sërish në lidhje me projektin e Unazës së Madhe.

Në kërkim nga policia janë edhe gjashtë persona, pasi akuzohen për dhunë ndaj efektivëve të policisë. Të arrestuarit janë Edi dhe Maliq Ferati.

Edhe ditën e djeshme ka pasur tensione në Astir, ku banorët që janë prekur nga ndërtimi i këtij projekti, kanë bllokuar qarkullimin e mjeteve dhe kanë sulmuar me hunj dhe gurë edhe forcat e policisë, në formë kundërshtimi.

Banorët e Unazës së Madhe prej disa muajsh janë në protestë, për të kundërshtuar ndërtimin e projektit, i cili do të prishë shtëpitë e bizneset e tyre.

Shpërndaje
Share.

Komento