Propozimet e Bashës për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri: “PD do që të dështojë tryeza”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anëtari i tryezës për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri me anë të një statusi në Facebook ka reaguar rreth programit të paraqitur nga Lulzim Basha ditën e sotme për sistemin zgjedhor.

Sipas Gjiknurit PD me këtë veprim nuk njeh propozimet e veta, teksa akuzon kryedemokratin se do që të sabotojë tryezën e marrëveshjes për Reformën Zgjedhore.

Vizionin e tij për shtetin, Lulzim Basha mund ta deklarojë në fushata zgjedhore por kjo nuk ka lidhje me Kodin Zgjedhor. Sa për kujtesë, çështja se sa dhoma duhet të ketë Kuvendi i Shqipërisë është trajtuar gjërësisht në reformën kushtetuese të vitit 1998. Fatkeqësisht, me deklarimet e sotme, Basha ka vendosur që të mos njohë as propozimet zyrtare të dorëzuara deri më tani nga partia e tij në këtë tryezë dhe as dakordësitë e arritura mes palëve.”- shkruan ndër të tjera Gjiknuri.

Më tej, ka shtuar se pret nga PD që të hënën të dorëzojë prezantimet zyrtare për administratën zgjedhore dhe ka rithektheksuar se mazhoranca ka vullnetin dhe detyrimin për ta përmbyllur sa më parë Reformën Zgjedhore duke adresuar plotësisht rekomandimet e OSBE/ODIHR.

Kujtojmë se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e sotme gjatë një takimi me të rinj dhe intelektualë, është shprehur se Shqipëria ka nevojë për një ndryshim radikal të sistemit zgjedhor.

Basha propozoi ngritjen e një Senati për llogaridhënien e qeverisë duke kërkuar që 40 anëtarët e Senatit të zgjidhen bashkë më 100 anëtarët e Parlamentit dhe më tej shtoi se nuk duhet të ketë tolerancë për ata që përfshihen në shitblerjen e votës.

“Parlamenti me dy dhoma nuk rrit koston për qytetarët, por ndryshon mundësinë për t’u shërbyer njerëzve në mënyrë pozitive. Arroganca dhe presioni i qeverisë nuk do të funksionojnë më për një parlament të fuqizuar me dy dhoma. Qeveria duhet të kërkojë konsensus me të dy dhomat”- u shpreh Basha teksa prezantonte programin e PD për Reformën Zgjedhore.

STATUSI I GJIKNURIT
Një Bashë në tryezë, një tjetër Bashë në selinë e PD
Në ditën kur të gjithë prisnin që opozita jashtëparlamentare të paraqitej në tryezën e reformës zgjedhore për të dorëzuar propozimet e saja për çështjen e administratës dhe sistemit zgjedhor, Partia Demokratike vendosi ta shtyjë mbledhjen. Deklarimet publike të kryetarit të PD bien në kundërshtim me vet frymën konsensuale me të cilën ka ecur puna e deritanishme e tryezës politike të reformës. Vizionin e tij për shtetin, Lulzim Basha mund ta deklarojë në fushata zgjedhore por kjo nuk ka lidhje me Kodin Zgjedhor. Sa për kujtesë, çështja se sa dhoma duhet të ketë Kuvendi i Shqipërisë është trajtuar gjërësisht në reformën kushtetuese të vitit 1998.
Fatkeqësisht, me deklarimet e sotme, Basha ka vendosur që të mos njohë as propozimet zyrtare të dorëzuara deri më tani nga partia e tij në këtë tryezë dhe as dakordësitë e arritura mes palëve. Rikujtoj se deri më tani, palët kanë arritur konsensus si për rolin e Policisë së Shtetit, Prokurorisë, hetimin nga SPAK të veprave penale të korrupsionit zgjedhor, sanksionimin dhe mbrojtjen e raportuesve të shkeljeve zgjedhore, financimin miks të fushatave zgjedhore, identifikimin elektronik të zgjedhësve në qendra votimi ose fillimin e zbatimit me projekte pilot të votimit elektronik etj.
Duke mos dashur të besoj se meraku i vetëm i Partisë Demokratike është sabotimi dhe dështimi i tryezës së reformës zgjedhore përpara datës 15 Mars, rikujtoj se mbledhja e rradhës së tryezës politike është ditën e Hënë, ora 10:00. Mbetemi në pritje të propozimeve zyrtare të Partisë Demokratike mbi administratën zgjedhore dhe sistemin zgjedhor, për të cilin sikurse është rënë dakord, duke qenë se prek dhe Kushtetutën mund të kërkojë më shumë kohë edhe përtej 15 Marsit. Riktheksoj se mazhoranca ka vullnetin dhe detyrimin për ta përmbyllur sa më parë reformën zgjedhore duke adresuar plotësisht rekomandimet e OSBE/ODIHR.
Në tryezën politike të reformës zgjedhore diskutohen VETEM çështje që kanë të bëjnë me Kodin Zgjedhor. ASNJE çështje tjetër që shkon përtej kësaj nuk është objekt diskutimi në këtë tryezë!

Shpërndaje
Share.

Komento