Presidenti Trump mohon përgjegjësinë për sulmin e mbështetësve të tij ndaj Kongresit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i SHBA Donald Trump, duke u përballur me akuzën e “nxitjes së kryengritjes” ditën e sotme mohoi përgjegjësinë për kryengritjen e dhunshme të mbështetësve të tij në Kongresin  e SHBA javën e kaluar dhe tha se vërejtjet e tij para rrethimit ishin të përshtatshme.

Presidenti republikan u tha gazetarëve se fjalimi i tij para sulmit të së mërkurës – në të cilin ai u kërkoi mbështetësve të marshonin në Kapitol dhe të luftonin – ai tha se besonte se ishte “plotësisht i përshtatshëm”.

“Nëse e lexoni fjalimin tim … ajo që thashë ishte plotësisht e përshtatshme”, u tha ai gazetarëve në Joint Base Andrews kur u pyet për ndonjë përgjegjësi personale që kishte në lidhje me sulmin e 6 janarit kur mbështetësit e tij sulmuan në Kongresin me anëtarët edhe vetë Zëvendës Presidenti Mike Pence brenda.

“Ata kanë analizuar fjalimin tim dhe fjalët e mia dhe paragrafin tim të fundit, fjalinë time të fundit dhe të gjithë … menduan se ishte plotësisht e përshtatshme,” tha ai para se të nisej në Alamo, Texas për të vizituar dhe nënshkruar murin e tij të nënshkrimit në kufirin me Meksikën .

Demokratët thanë se mbrojtja e Trump nga fjalët dhe veprimet e tij nënvizonte urgjencën e largimit të tij nga detyra.

Shpërndaje
Share.

Komento