fbpx

Presidenti i ri i Barcelonës! Gjashtë sfidat që presin Laportën

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Joan Laporta dukej si fituese përpara se votat të numëroheshin të Dielën dhe madje edhe para se fushatat zyrtare të kishin filluar. Ai u konfirmua si presidenti i ri i Barcelonës të Dielën në mbrëmje me pak më shumë se 54 përqind të votave, disi përpara Victor Font dhe Toni Freixa.

Tani, Barcelona duhet të riformulohet. Duke filluar me krizën serioze financiare me të cilën po përballen dhe kontratën e Lionel Messi, si dhe rinovimin e Camp Nou, Laporta ka shumë punë në duart e tij.

Messi

Laporta duhet të punojë për kontratën e Messit. Rinovimi i marrëveshjes së tij do të vijë me një kosto të madhe për klubin, por dalja e tij do të godiste të ardhurat rëndë dhe do të vinte si një goditje emocionale gjithashtu.

Presidenti luajti kartonin e Messit shumë herë gjatë gjithë fushatës së tij dhe ai beson se bindja e Argjentinasit për të qëndruar është më e rëndësishme sesa menaxhimi i financave, për tani.

Struktura

Duhet të merren vendime për të filluar formimin e skuadrës së sezonit të ardhshëm. Mateu Alemany është krahu i tij i djathtë dhe pritet të jetë CEO. Jordi Cruyff mund të hyjë si drejtor sportiv për t’u bashkuar me pamjen e re të Barcelonës.

Tregu i transferimeve

Tregu post-pandemik është i vështirë për të operuar, veçanërisht për Barcelonën pasi ata nuk kanë para për të shpenzuar dhe një faturë të madhe të pagës. Bordi i ri duhet të gjenerojë të ardhura dhe gjithashtu duhet të shqyrtojë rinovimin e kontratave të Ansu Fati dhe Ousmane Dembele. Philippe Coutinho dhe Samuel Umtiti ka të ngjarë të dalin në shitje dhe Sergio Aguero mund të hyjë në një transferim falas. Ronald Koeman dëshiron që Eric Garcia, Georginio Wijnaldum dhe Memphis Depay të vijnë në ekip gjithashtu.

Fytyra të njohura

Pavarësisht historisë së pasur të Barcelonës, klubi nuk ka shumë ish-lojtarë që punojnë në role të katit të sipërm. Victor Valdes u kthye për një periudhë të shkurtër nën Josep Maria Bartomeu dhe Carles Puyol i tha ‘jo’ ish-presidentit. Mungesa e këtij të fundit është e çuditshme.

Borxhet

Klubi ka mbi një miliard euro borxh, me 700 milion euro që janë afatshkurtra. Ata duhet të kërkojnë fonde menjëherë, përmes sponsorëve, më shumë anëtarëve, reklamave të këmishave ose çfarëdo mënyre tjetër. Pagat gjithashtu duhet të rregullohen.

Ciutat Barca

Bartomeu ndryshoi emrin e projektit të ri-zhvillimit të pafund, por ai nuk mund të shtyhet shumë më gjatë. Laporta ka thënë se sfidat e mëdha “nuk na trembin, ato na stimulojnë” dhe disa janë më të mëdha se kjo. Ai gjithashtu foli për Real Madrid dhe rivalët e tjerë që kanë bërë projekte të ngjashme dhe ai dëshiron që ai të përfundojë deri në vitin 2024 që të përkojë me 125 vjetorin e klubit.

Shpërndaje
Share.

Komento