Prej muajsh në arrati, gjykata do të vendosë sot për fatin e Agim Kajmakut

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjykata e Tiranës do të vendosë ditën e sotme, nëse do të çojë për gjykim dosjen ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.

Ky i fundit ndodhet edne në arrati, edhe pse gjyqi ndaj tij vijon.

Avokati i Kajmakut është shprehur se klienti i tij nuk është larguar asnjëherë nga Shqipëria.

Hetimi ndaj Kajmakut nisi pas denoncimit të PD, për fshehje të dënimit në formularin e dekriminalizimit.

Pas hetimeve, Prokuroria e Përgjithshme doli në konkluzionin, se Kajmaku është dënuar në Greqi për falsifikim monedhash.

Gjithashtu ai ka përdorur emrin e rremë, Jorgo Toto.

Menjëherë pas verifikimeve, Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i hoqi mandatin Kajmakut.

Po në të njëjtën ditë, ky i fundit shkarkoi nga detyra dy nënkryetarët e Bashkisë së Vorës dhe vuri në këtë pozicion, Genti Picarin.

Ky veprim i Kajmakut ishte i paligjshëm, duke qenë se KQZ e kishte shkarkuar më parë nga detyra.

Për këtë arsye ndaj tij filloi ndekje penale për shpërdorim detyre.

Picari ndërkohë u shkarkua nga detyra pak ditë më parë, duke qenë se emërimi i tij është i pavlefshëm dhe i paligjshëm.

Shpërndaje
Share.

Komento