Plani i shëndetësisë/ Basha premtim mjekëve: Paga minimale 1200 euro!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryedemokrati Lulzim Basha ka prezantuar ditën e sotme planin e Partisë Demokratike (PD) për shëndetësinë.
Nga selia blu, Basha u premtoi gjithë mjekëve se paga minimale për mjekët do të jetë 1200 euro dhe për infermierët 700 euro.
“Do të ketë paga dinjitoze për mjekët dhe infermieret. Në programin tonë Shqipëria fiton Shëndetësinë, paga e infermiereve do të behet 700 Euro dhe e mjekëve do te behet 1200 Euro.”, tha Basha.
Sipas partisë opozitare në vend, PD e shikon planin e vet si zgjidhjen e ngërçit dhe problematikave në këtë sektor.
Më tej Basha u ndal edhe tek rimbursimi i ilaçeve dhe cilësia e tyre. Për këtë ai premtoi se do të ngrihet një sistem i posaçëm për kontrollin e tyre.
“Ilaçet do të rimbursohen në bazë të diagnozës. Pas fitores së zgjedhjeve do ta shërojmë vendin dhe të gjithë do të jemi më mirë. Do të kemi kujdes shëndetësor më të mirë”, përfundoi kryedemokrati.
Kujtojmë se Partia Demokratike është tashmë jashtë parlamentit pasi dogjën mandatet në vitin 2019. Kujtojmë se Partia Demokratike është tashmë jashtë parlamentit pasi dogjën mandatet në vitin 2019. Me protestën e 16 shkurtit, kërkesat e PD ishin të qarta. Ata kërkonin lagrimin e kryeministrit Edi Rama nga pushteti dhe rrotacionin politik, i cili nuk u arrit as deri më sot. Këto zgjedhje shihen si shpresa e vetme e opozitës pwr tu rikthyer në pushtet.

Këto zgjedhje shihen si shpresa e vetme e opozitës pwr tu rikthyer në pushtet. /Gazetareforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento