Plagosi me thikë shqiptarin dhe tentoi të shtypë me makinë italianin, arrestohet i riu nga Kamza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Policia ka arrestuar një 31vjeçar të kërkuar nga drejtësia italiane për një sërë veprash penale.

Në pranga ka rënë Erjol Ceka, banues në Kamëz.

Më 17 shkurt të 2020-ës, Gjykata e Torinos në Itali, e ka dënuar shqiptarin me 13 vjet e 7 muaj burg, për veprat penale “Vrasja e mbetur në tentativë”, “Armëmbajtje pa leje” dhe “Vjedhja”.

Më 17 janar 2011, ai akuzohet se ka përplasur me makinë shtetasin S.S., duke i shkaktuar fraktura të shumta.

Më 14 shkurt 2012, shqiptar dyshohet se së bashku me një person tjetër kanë grabitur para në një bar dhe më 31 janar 2015, ai dyshohet, se së bashku me një person tjetër, kanë plagosur shqiptarin A.G.

Në pritje të ekstradimit, materialet i kaluan Prokurorisë së Tiranës.

 Njoftimi i policisë:

Tiranë

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Finalizohet operacioni policor i koduar “Kamza”.

Operacioni, nga Komisariati i Policisë Nr. 5, në bashkëpunim me Sektorin për Krimet e Rënda në DVP Tiranë dhe Interpol Tirana.

Kapet dhe arrestohet, me qëllim ekstradimi, një i kërkuar nga drejtësia italiane, i dënuar për një sërë veprash penale.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5, në bashkëpunim me Sektorin për Krimet e Rënda në DVP Tiranë dhe Interpol Tirana, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative për vendndodhjen e një personi të kërkuar nga drejtësia italiane, për një sërë veprash penale, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Kamza”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arrestimi, me qëllim ekstradimi, i shtetasit Erjol Ceka, 31 vjeç, banues në Kamzë, Tiranë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali.

Autoritetet gjyqësore në Torino, Itali, me vendimin penal Nr. 997/2019 SIEP, datë 17.02.2020, e kanë dënuar këtë shtetas me 13 vjet, 3 muaj e 17 ditë burgim, për veprat penale “Vrasja e mbetur në tentativë”, “Armëmbajtje pa leje” dhe “Vjedhja”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Ky shtetas dyshohet se më datë 17.01.2011, në Asti, Itali, ka tentuar që të shtypë me makinë shtetasin italian S. S., duke i shkaktuar atij plagosje dhe fraktura.

Më datë 14.12.2012, së bashku me një person tjetër, ka vjedhur para dhe sende me vlerë në një bar.

Gjithashtu, më datë 31.01.2015, në bashkëpunim me një person tjetër, ka plagosur rëndë me thikë shtetasin shqiptar A. G.

Materialet e arrestimit të përkohshëm, me qëllim ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë, i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Shpërndaje
Share.

Komento