Pjesë e një organizate kriminale në Itali, arrestohet shqiptari i dënuar me 15 vite burg

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një 51-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga gjykata e Padovas në Itali.

Kjo e fundit e ka dënuar në vitin 2017 me 15 vite burg, nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur edhe 12 vite burg.

Ladio Braci është dënuar për trafik të narkotikëve dhe organizatë kriminale në Itali.

Arrestimi është kryer me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë.

Njoftimi i policisë:

Policia e Shkodrës ka arrestuar një 51-vjeçar të dënuar nga drejtësia italiane me 15 vjet burg për veprat penale “Trafik i narkotikëve” dhe “Organizatë kriminale”.

Strukturat e Policisë të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponjat”, si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Interpol Tirana dhe Departamentit të Policisë Kriminale, pas informacioneve të marra në rrugë operative bënë të mundur lokalizimin dhe kapjen e shtetasit Ladio Braci, 51 vjeç, lindur në Ballsh dhe banues në Shkodër.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Padovas, Itali, në vitin 2017 e ka dënuar me 15 vjet burg (nga të cilat i mbeten për të vuajtur edhe 12 vjet burg), për veprat penale “Trafik i narkotikëve” dhe “Organizatë kriminale”.

Ky shtetas, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka trafikuar lëndë narkotike nga vende të tjera drejt Italisë.

Arrestimi provizor u krye me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957 dhe Marrëveshjen dypalëshe mbi ekstradimet, nënshkruar mes Republikës së Shqipërisë dhe Italisë.

 

Shpërndaje
Share.

Komento