fbpx

Pep Guardiola arrin 500 fitore në karrierën e tij si trajner

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Statistikat dhe të dhënat e karrierës së trajnerit të Pep Guardiola vazhdojnë të mahnitin, dhe katalanasi tani ka shënuar 500 fitore si trajner profesionist në karrierën e tij profesionale.

Ruben Dias dhe John Stones shënuan të dy kur Manchester City mundi West Ham me rezultatin 2-1 në Etihad Stadium të Shtunën pasdite, një rezultat i cili e ktheu Guardiola drejt pikës së përmendur më lart, një tjetër rekord për të.

Ishte fitorja e 20-të e Qytetit me radhë dhe ndeshja e 27-të e pamposhtur në të gjitha garat, e cila e sheh ekipin të lëvizte brenda një prej rekordmenëve aktualë, The New Saints, i cili kaloi 28 ndeshje pa humbje në sezonin 2016 dhe 2017.

Nga 500 fitoret e trajnerit Guardiola, 179 erdhën vetëm me Barcelonën, 121 me Bayern Munchen dhe tani ka qenë 200 me Manchester City.

Guardiola fitoi 200 ndeshje me një klub anglez në vetëm 273 ndeshje, duke përmirësuar rekordin e vendosur nga homologu i tij për një kohë të gjatë Jose Mourinho, i cili mori 303 fitore radhazi.

Guardiola tani mund të shikojë përpara për të thyer rekordin për fitore të njëpasnjëshme në kampionat, me 18 fitoret e njëpasnjëshme të Liverpool në sezonin 2019/20 si moment historik, megjithëse skuadra e tij aktuale është ende larg me 14 fitore të kampionatit radhazi.

Shpërndaje
Share.

Komento