Pas tërmetit, pallatet në Turqi “shpërthejnë” në flakë! Të paktën 82 të plagosur

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një tërmet 6.8 ballë i shkallës rihter dhe 6.7 kilometra i thellë goditi Turqinë pasditen e sotme.

Epiqendra ishte në qarkun Sivrice, por tërmeti u ndje në provinca deri në Adananë jugore dhe Samsunin verior, së bashku me Sirinë veriore dhe Irakun.

4 persona kanë vdekur, 2 të tjerë janë plagosur dhe 5 ndërtesa janë shkatërruar.

Ky është bilanci i deritanishëm nga tërmeti i fuqishëm, por mendohet se ka dëme më të rënda.

Së fundmi, mësohet se tërmeti ka shkaktuar edhe zjarre.

Pamje të frikshme vijnë nga qyteti Elazig.

Siç shihet dhe në videon në fjalë një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë një pallat në këtë qytet.

Deri më tani raportohet për 84 persona të plagosur.

Shpërndaje
Share.

Komento