Parisi në flakë, zjarri përfshin katedralen e famshme të Notre-Dame

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e sotme katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris.

Pamjet e shpërndara në rrjetet sociale tregojnë tymin e madh që del nga çatia e katedrales.

Nga fotot dhe videot që kanë postuar mediat botërore, duken shtëllungat e mëdha të tymit të shpërndara në ajër, ndërkohë që nuk dihen ende shkaqet.

Tymi që del prej andej është i dukshëm në pjesën më të madhe të Parisit.

Televizioni BFM raporton që Kisha është evakuuar dhe përreth zonës është vendosur një perimetër sigurie.

Nuk dihen ende shkaqet e shpërthimit të këtij zjarri.

Sipas informacioneve të para besohet që zjarri ka rënë në pjesën ku po bëhen restaurimet e objektit.
Katedralja e famshme e Parisit filloi të ndërtohej në vitin 1163 gjatë mbretërimit të Louis VII. Gjatë ndërtimit të saj, arkitektët ndërthurën stile të ndryshme, ndërkohë që ajo konsiderohet si shembulli më i mirë i arkitekturës gotike franceze. Ndërtimi i katedrales përfundoi në vitin 1345.

Katedralja ka 10 këmbana, më e madhja, Emmanuel është vendosur në kullën jugore dhe peshon pak më shumë se 13 ton dhe është ngarkuar për të shënuar orët e ditës dhe për raste të ndryshme dhe shërbime.

Kjo këmbanë gjithmonë bie e para, të paktën 5 sekonda para pjesës tjetër. Deri kohët e fundit, kishte katër këmbanat e shekullit të 19-të në rrota në kullën veriore, të cilat ishin duke u rrokullisur.

Këto këmbana duhej të zëvendësonin nëntë që u hoqën nga katedralja gjatë Revolucionit dhe u vendosën për shërbime dhe festivale të ndryshme. Këmbanat dikur u rrokulluan me dorë, përpara se motorët elektrikë të lejonin që ato të vinin pa punë manuale.

Shpërndaje
Share.

Komento