Paralajmërimi i fortë nga Presidenca: Prova të reja përvëluese, mund të paditen edhe zyrtarë të tjerë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenca ka reaguar sërish në lidhje me konfliktin për Gjykatën Kushtetuese.

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka konfirmuar padinë, ndaj kreut të KED, Ardian Dvoranit, që do të depozitohet të hënën.

Më tej ai është shprehur, se po shihet mundësia për të paditur edhe zyrtarë të tjerë.

Presidenca po përgatit një video, në disa gjuhë, ku sipas Blushit, do të dalë fytyra e vërtetë e individit, që guxoi të përvetësojë kompetencat e presidentit.

Reagimi i Tedi Blushit

Të dashur kolegë gazetarë që më pyesni vazhdimisht a do të bëhet ditën e hënë kallëzimi penal i paralajmëruar nga Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, ju konfirmoj me përgjegjësi maksimale se:

Pa asnjë diskutim, ditën e hënë do të bëhet kallëzimi penal, madje po administrohen prova të reja përvëluese, që shtojnë mundësinë për të patur edhe padi për persona e zyrtarë të tjerë.

Gjithashtu, ju bëj me dije se brenda javës Institucioni i Presidencës do të publikojë një VIDEO me fakte të pakundërshtueshme për opinionin vendas dhe botëror, që të mos ngelet asnjë analfabet në planet, i cili të mos e kuptojë dhunimin që një bandë ka tentuar t’i bëjë Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë.

Kjo VIDEO me prova të pakundërshtueshme, do zbulojë fytyrën e vërtetë të një individi të papërgjegjshëm, i cili guxoi në mënyrë të tmerrshme kriminale t’i përvetësojë kompetencat kushtetuese Presidentit të Republikës, që as noterja e nderuar znj.Miranda Xhemalçe nuk pranoi ta bënte, pasi e dinte shumë mirë se betimi me dorën mbi Kushtetutë bëhet vetëm në Institucionin e Presidentit të Republikës dhe askund tjetër.

Përveçse në gjuhën tonë të bukur shqipe, kjo VIDEO, po përgatitet edhe në anglisht, në gjermanisht, në italisht, në frëngjisht, dhe në disa gjuhë të tjera europiane, në mënyrë që të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë, që janë të interesuar, jo vetëm për realizimin me sukses të Reformës në Drejtësi, që u votua me konsensus, por edhe që janë kaq të shqetësuar për problemet skandaloze të funksionimit të shtetit të së drejtës në Shqipëri, të mos mashtrohen më.

Në këtë mënyrë, jo vetëm mbrojmë Kushtetutën e Republikës dhe të drejtat e të gjithë qytetarëve shqiptarë, por edhe tregojmë përgjegjshmëri për të gjithë taksapaguesit e vendeve partnere, që paguajnë aq shtrenjtë që ky vend i NATO-s dhe nesër i BE-së, të arrijë standardet e tyre, të shtetit ligjor dhe të demokracisë.

Kujtojmë këtu se pak minuta më parë, Kreu i Shtetit i kujtoi kryeministrit Edi Rama, se nuk do të lëshojë pe tek Gjykata Kushtetuese, pasi e konsideron si vijë të kuqe.

Shpërndaje
Share.

Komento