Pandemia e Covid-19 Itali, rritet numri i të infektuarve dhe viktimave

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Italia dhe Greqia vazhdojnë që të kenë shifra të larta të numrit të infektimeve dhe viktimave nga koronavirusi. Autoritetet shëndetësore në Itali kanë njoftuar se vetëm në 24 orët e fundit janë infektuar me Covid-19 janë 15 774  persona, numër ky më i lartë se ai i një dite më parë ku u regjistruan 12 532 raste të reja pozitive, por me shumë më pak testime të kryera.

Ndërkohë numri i viktimave është rritur më shumë se një ditë më parë lu ishin 448 pasi në 24 orët e fundit 507 persona kanë humbur jetën. Tamponët e kryer ishin 175,420. Ndërkohë që shkalla e pozitivitetit bie në 9%. Pacientët e shtruar në spitale janë në rënie, 57 më pak në kujdes intensiv, 187 më pak në pavijone të tjera. Në 24 orët e fundit, 165 persona të tjerë hynë në kujdes intensiv, për një total prej 2,579.

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka njoftuar sot vendimin e qeverisë italiane, për të rihapur muzetë në zonat e vendit më pak të prekura nga epidemia e Covid-19.

Gjithashtu ministri komunikoi në Parlamentin italian se për shkak të situatës nga pandemia, qeveria do të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme deri më 30 prill. Sipas Ministrit Speranza, qeveria Conte ka vendosur që këto masa të reja të hyjnë në fuqi duke nisur nga 16 janari.

Shpërndaje
Share.

Komento