Nuk pranoi të hiqte hixhabin, vajza myslimane nuk lejohet të futet në lokalin e natës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një vazjë myslimane është ndaluar të futet në një klub nate, për shkak të hixhabin.

Ngjarja është regjistruar në Sidney të Australisë.

Soaliha Iqbal po priste në radhë me miqtë e saj, për t’u futur brenda në lokal, kur njëri prej anëtarëve të stafit, i tha se duhet të hiqte hixhabin.

“Po bisedoja dhe po bëja shaka me miqtë e mi. I zgjata dokumentin e identifikimit anëtarit të stafit, por ai as nuk e mori dhe as nuk pyeti për të. Ai më kërkoi që të hiqja hixhabin”, shkruan në rrjetet sociale 21-vjeçarja.

E reja tregon se ishte shokuar dhe ishte ndjerë e diskriminuar në atë moment, shkruan “Metro”.

Policët që ishin duke patrulluar, ndërhynë kur panë se biseda u nxeh, ndërsa punëtorin e lokalit e quajtën racist.

Ajo tregon gjithashtu se kurrë nuk kishte pasur probleme me hixhabin, ndërsa shton se stafi refuzoi që t’i kërkonte falje dhe nuk pranonin, se kërkesa e tyre ishte e gabuar.

Shpërndaje
Share.

Komento