Një mutacion i ri i koronavirusit/ Cili është nënvarianti i ‘Delta-s’ që po shqetëson studiuesit

0
425
TOPSHOT - A man wearing a mask walks past the Regional Science Centre in Oldham, Lancashire on March 26, 2020, during a country-wide lockdown to slow the spread of the novel coronavirus COVID-19. (Photo by Oli SCARFF / AFP) (Photo by OLI SCARFF/AFP via Getty Images)

Zyrtarët shëndetësorë dhe shkencëtarët po ndjekin nga afër një mutacion të ri të koronavirusit mes shqetësimeve se ai mund të jetë më i transmetueshëm se lloji origjinal.

Një nënvariant i variantit Delta të virusit i emërtuar AY.4.2 është zbuluar në dhjetëra vende, me shumicën dërrmuese të rasteve të raportuara në Mbretërinë e Bashkuar.

“AY ka ardhur në rritje. Paraqitjet e sekuencës 4.2 janë vërejtur që nga korriku”, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në përditësimin e saj javor epidemiologjik këtë javë.

OBSH tha se 93 përqind e rasteve AY.4.2 u raportuan në Mbretërinë e Bashkuar, ku tendosja po kontribuonte gradualisht në një përqindje më të madhe të rasteve dhe përbënte rreth 5.9 përqind të rasteve të përgjithshme të Delta të raportuara atje në javën që fillon më 3 tetor.

“Studimet epidemiologjike dhe laboratorike janë në vazhdim” për të vlerësuar nëse ka pasur një ndryshim të transmetueshmërisë ose një ulje të efektit të antitrupave për të zmbrapsur virusin, shtoi agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) javën e kaluar e etiketoi AY.4.2 si një “variant nën hetim”, por pavarësisht përhapjes së tij, ai ende nuk është etiketuar si “variant shqetësues”.

Ja çfarë dimë deri tani:

Cili është tendosja e re AY.4.2?

Nënvarianti është një evolucion i variantit Delta shumë të transmetueshëm të koronavirusit. Shkencëtarët kanë gjetur tre mutacione duke përfshirë dy në proteinën spike, pjesa e virusit që e lejon atë të lidhet dhe të pushtojë qelizat e trupit.

Lloji i ri është gjetur në të paktën 42 vende, sipas një përditësimi epidemiologjik të OBSH-së, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Indinë, Izraelin, Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë.

Nënvarianti, të cilin disa e kanë etiketuar si “Delta Plus”, përmban ndryshime që mund t’i japin virusit avantazhe të mbijetesës ndaj varianteve të tjera.

Më parë, variantet kanë nxitur rritje të reja të rasteve të koronavirusit. Varianti Alfa u përhap gjerësisht pasi u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar në fund të vitit 2020, dhe varianti Delta është bërë lloji dominues i virusit në mbarë botën që kur u zbulua në Indi në fund të vitit 2020.

Megjithatë, ekspertët kanë vënë në dukje se AY.4.2 nuk është bërë lloji dominues në vendet ku është raportuar.

A është AY.4.2 më i transmetueshëm se Delta?

“Është ende e paqartë “nëse është më i transmetueshem apo nëse është më i aftë të shmangë çdo imunitet që kemi nëpërmjet vaksinimit”, tha për Al Jazeera Dr Patrick Tang, Shefi i Divizionit të Shkencave të Patologjisë në Sidra Medicine në Katar.

“Ne nuk kemi të dhëna të mjaftueshme për ta kuptuar në një mënyrë ose në një tjetër”, shtoi ai.

Ekspertët paralajmëruan se përhapja e variantit mund të jetë rezultat i një sërë faktorësh, duke përfshirë masat e shëndetit publik të përcaktuara nga qeveritë ose respektimin e atyre masave.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj