fbpx

Ndryshe nga pjesa tjetër e botës, Australia feston Pashkët pa asnjë rast të ri lokal të koronavirusit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Australianët po festonin të Dielën e Pashkëve në një mënyrë relativisht të pakufizuar pasi vendi nuk raportoi asnjë rast të ri të koronavirusit te ri në vend.

Queensland, epiqendra e një shpërthimi të fundit të rasteve lokale me, COVID-19, ka pasur vetëm një infeksion në tre ditët e fundit. Shteti ka kufizimet më të rrepta në tubimet publike. Australianët u dyndën në plazhe, duke përfituar nga moti i ngrohtë në shumë pjesë të vendit, ose u mblodhën me familje, në një kontrast të plotë me Pashkën e vitit të kaluar kur një bllokim mbarëkombëtar i mbajti njerëzit të mbyllur në shtëpitë e tyre.

Ndërsa shumë vende kanë vendosur bllokime të reja ose shërbime të kufizuara për festën e madhe të krishterë duke u përpjekur të mbajnë valën e tretë të koronavirusit nga përhapja e mëtejshme, kishat e Australisë ishin të hapura dhe shumë po ndiqnin shërbime gjatë fundjavës katër-ditore. Krishterimi është feja dominuese në Australi, me 12 milion njerëz, dhe 86% të Australianëve fetarë, të identifikuar si të krishterë, sipas regjistrimit të vitit 2016.

Australia ka qenë një nga vendet më të suksesshme të botës në frenimin e pandemisë, me bllokime të parakohshme, mbyllje kufijsh dhe gjurmim të shpejtë duke kufizuar infeksionet e koronavirusit në pak më shumë se 29,300 infeksione, me 909 vdekje nga COVID-19. Ministri i Shëndetësisë Greg Hunt tha të Dielën se vendi është në rrugën e duhur për të dhënë një dozë të parë të vaksinës për të gjithë Australianët që e duan atë deri në Tetor.

“Ndërsa furnizimi është rritur me prodhimin e vaksinave sovrane, ashtu është rritur edhe shtrirja,” tha ai. CSL Ltd. filloi prodhimin e 50 milion dozave të vaksinës së Universitetit të Oksfordit / AstraZeneca në Mars në Melburn, me shumicën e australianëve që pritet të marrin atë doze.

Shpërndaje
Share.

Komento