fbpx

Greqia zgjat kufizimet në fluturimet ndërkombëtare deri në 19 Prill

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Greqia tha të Dielën se do të zgjase kufizimet në fluturimet e brendshme deri në 12 Prill dhe në fluturimet ndërkombëtare deri në 19 Prill ndërsa numri i infeksioneve të reja COVID-19 vazhdon të rritet. Nën kufizimet, udhëtarët që fluturojnë për në Greqi duhet të marrin një test negativ PCR 72 orë para mbërritjes dhe t’i nënshtrohen testimit të rastësishëm për COVID-19.

Të gjithë udhëtarët e huaj duhet t’i nenshtrohen nje karantinë për shtatë ditë. Udhëtarët izraelitë të cilët janë vaksinuar plotësisht të paktën dy javë para udhëtimit nuk do të duhet të jenë në karantinë pas një marrëveshje dypalëshe mbi turizmin midis dy vendeve. Shumica e fluturimeve nga vendet jo-anëtare të Bashkimit Evropian janë të ndaluara, me përjashtim të 10 vendeve duke përfshirë Britaninë. Për fluturimet e brendshme, lejohet vetëm udhëtimi thelbësor.

Shkollat, dyqanet jo-thelbësore dhe restorantet janë të mbyllura në Greqi, por autoritetet planifikojnë të lejojnë që dyqanet e vogla të shitjes me pakicë të rihapen me kufizime nga e hëna dhe shkollat e mesme pritet të rinisin mësimet personalisht më vonë këtë muaj. Greqia regjistroi 3.080 infeksione të reja me Covid të Premten dhe 72 vdekje. Që nga fillimi i pandemisë, ajo ka regjistruar më shumë se 273,000 raste dhe pak më shumë se 8,300 vdekje.

Shpërndaje
Share.

Komento