Ndarja e parakohshme nga jeta e dekanit të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja/ Ish-ministrja prek me mesazhin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ka ndërruar jetë si pasojë e një hemoragjie celebrale dekani i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, Artur Sula.  Ai u nda nga jeta në mënyrë të parakohshme në moshën 53-vjeçare, duke lënë pas dy fëmijë. Për ngjarjen e trishtë ka reaguar edhe ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila shkruan se Sula ishte mjaft i ri dhe energjik për t’u ndarë nga jeta kaq herët.

Mesazhi i ish-ministres:

“Zot mba dorën! Mba doren o zot..! Shume i ri per ta humbur familja, shume energjik per t’ia hequr jetes, shume ambicioz per te ikur nga drejtimi i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, shume bujar per ta ndare nga shoket e koleget, shume e padrejte mbyllja ketu e rrugetimit premtues te dekanit te Gjuheve te Huaja Artur Sula. Lamtumire Shok i dashur!’- shkruan ministrja Kumbaro.

Po ashtu vdekjen e dekanit ka reaguar edhe Universiteti i Tiranës, që nëpërmjet rektorit Artan Hoxha shpreh ngushëllimet për familjarët e të afërmit.

Postimi i plotë:

Të nderuar kolegë, miq e bashkëpunëtorë,

Me hidhërim të thellë mësuam lajmin tronditës të ndarjes nga jeta të kolegut, mikut tonë të dashur, babait të dy fëmijëve, Prof.Dr. Artur Sula, Dekan i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja të Universitetit të Tiranës.

Prof.Dr. Artur Sula ka qenë pedagog i Departamentit të Gjuhës Italiane që prej vitit 1991. Ai ka kryer me devotshmëri funksione të ndryshme, si : Përgjegjës i Departamentit të Gjuhës Italiane, anëtar i Këshillit të Profesorëve, anëtar i Senatit Akademik, Dekan i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja dhe së fundi, anëtar i Këshillit Bashkiak të qytetit të Tiranës.

Prof.Dr. Artur Sula është dalluar gjithmonë për kontributin e lartë dhe energjinë e tij pozitive e të pashtershme për zhvillimin e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, si edhe në vendimmarrjet e rëndësishme për Universitetin e Tiranës.

Prof.Dr. Artur Sula do t`i mungojë familjes, kolegëve, studentëve e miqëve të tij!

Në këto momente të rënda të dhimbjes e të pikëllimit, i përcjellim ngushëllimet më të thella

familjes dhe të gjithë të afërmve për këtë humbje të madhe e të parakohshme! Qoftë i përjetshëm kujtimi i tij!

Rektori Prof.Dr. Artan Hoxha

 

 

Shpërndaje
Share.

Komento