Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare, shkrimtarja e librave për fëmijë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Është ndarë nga jeta shkrimtarja e librave dhe skenarëve të filmave për fëmijë, Shpresa Vreto.

Autorja e njohur humbi jetën në moshën 76-vjeçare, ndërkohë nuk dihen detaje të tjera.Ajo ka bërë disa skenarë për filmat artistikë dhe për filmat e animuar.
Në vitin 1978 ka shkruar skenarin e filmit vizatimor “Mirela”, kurse në vitin 1981 së bashku me Xhanfizé Kekon kanë realizuar skenarin e filmit “Kur xhirohej një film”. Pas pesë vjetësh ajo realizoi e vetme filmin  “Fillim i vështirë”.

Së bashku me Petrit Rukën ka bashkëpunuar në filmin “Një djalë dhe një vajzë” në vitin 1990.

Disa nga librat që ka shkruar Vreto janë: “Shokë Shkolle”, “Vit i paharruar” etj. Pas viteve 1990 ka ideuar “Sirena e vogël” dhe “Bota ime”. Gjithashtu ka drejtuar një bibliotekë për fëmijë, për 12 vjet rresht.

Shpërndaje
Share.

Komento