fbpx

Navalny nuk i ndjen më duart, avokatët thonë se gjendja e tij është përkeqësuar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shëndeti i udhëheqësit rus të opozitës Alexey Navalny po përkeqësohet ndërsa ai vazhdon grevën e tij të urisë në burg, me mpirje në duar, sipas avokatëve të tij.

Zhvillimi erdhi të mërkurën, një javë pasi kundërshtari më i shquar i Presidentit Vladimir Putin – i cili po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë me akuzat e përvetësimit – ndaloi marrjen e ushqimit për të kërkuar trajtimin e duhur mjekësor për dhimbje të forta në shpinë dhe mpirje të këmbëve.

Anëtarët e ekipit mbrojtës të Navalny, të cilët të Mërkurën e vizituan atë në koloninë e tij penale në qytetin Pokrov 100 km në lindje të kryeqytetit, Moskë, thanë se ai ende nuk po pranonte të hante dhe po kollitej, shkruan Al Jazeera.

“Ai duket keq; ai nuk po ndihet mirë “, tha avokatja Olga Mikhailova për agjencinë e lajmeve AFP, duke shtuar se Navalny tani peshon” rreth 80 “kilogramë.

Navalny, i cili është i gjatë 189 cm  i gjatë, peshonte 93 kilogramë kur arriti në qelinë e tij në muajin e kaluar.

“Askush nuk do ta trajtojë atë,” tha Mikhailova.

Avokatët dhe aleatët e 44-vjeçarit po kërkojnë që ai të transferohet në një spital “normal”, por zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka thënë se Navalny nuk ka të drejtë për ndonjë trajtim të veçantë.

 

Shpërndaje
Share.

Komento