Mungoi në ndeshjen e kaluar, Messi një lider dhe jashtë fushës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbrëmjen e kaluar Barcelona u bë skuadra e parë finaliste e Superkupës së Spanjës. Edhe se në mungesë të Leo Messit, katalanasve u janë dashur penalltitë për të eliminuar Real Sociedad. Koha e rregullut u mbyll 1-1 me golat e de Jong dhe Oyarzabal ndërsa tek penalltitë Barcelona triumfoi 3-2 ku heroi ishte portieri Ter Stegen dhe goli vendimtar që i dha fitoren erdhi nga Riqui Piug.

Lajmi i mungesës së Messit erdhi pak para ndeshjes për shkak të një problemi muskulor para kësaj ndeshje dhe trajnerit Koeman iu desh të ndërtonte ndryshe ndeshjen dhe formacionin. Mungesa e tij u vu re në këtë ndeshje kaq të rëndësishme, por ai mundua të bëjë maksimumin jashtë saj.

Menjëherë sapo mbaroi koha e rregullt, argjentinasi zbriti të fushën e blertë dhe i ndaloi shokët e tij një nga një duke i inkurajuar dhe i dhënë udhëzime taktike. Ndërkohë që kur filluan gjuajtjet e penalltive ai ishte në stolin e rezervave dhe përjetoi me shumë emocion në goditjet e 11-metërshave.

Edhe se pse ai mungoi në këtë ndeshje, katalanasit shpresojnë që Messi të jetë pjesë e finales pasi prezenca e tij në këtë ndeshje do të jetë me shumë rëndësi dhe peshë për një rezultat pozitiv.

Shpërndaje
Share.

Komento