Minoritetin për anëtarësimin në Evropë, Greqia nuk lëviz nga kushti i vjetër

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Minoriteti grek në rrugën e Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Greqia duket se është kundër hapjes së negociatave dhe lajmi u shpërnda nga gazeta Kathimerini në “Twitter”.

Ajo citoi deklaratën e kryeministrit në vendin fqinj, Kyriakos Mitsotakis.

Kushti i tij për të dhënë votën pro Shqipërisë, është trajtimi i minoritetit grek në vendin tonë.

Mitsotakis thotë se – “Greqia nuk do të mbështesë bisedimet për anëtarësim të Shqipërisë derisa të ketë ndryshime në trajtimin e minoritetit etnik”, raportoi Kathimerini.

Shpërndaje
Share.

Komento