fbpx

Mbyllet Sanremo/ Ermal Meta mes më të mirëve, ja cili u shpall fitues

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Festivali i 71-të i Sanremo u mbyll në orët e vona të mbrëmjes së djeshme dhe tashmë ka një kampion i ri. Måneskin fitoi konkursin me “Zitti i buona” dhe pritet të pranojë ftesën e RAI për të përfaqësuar Italinë në Roterdam.

Në vendin e dytë janë Francesca Michielin dhe Fedez me Call me name, i treti Ermal Meta me “Un milione cose da dirte”.

Pritja e fundit (formacioni) i Festivalit Sanremo (DISCOVER THE SPECIAL) u hap me bandën muzikore të Marinës Italiane që luante Himnin e Mameli dhe Himnin për San Marco. Krahas Amadeus, i cili në orët e fundit njoftoi se nuk do të jetë në krye të edicionit 2022, shoku dhe kolegu i tij Fiorello që i bëri homazhe këngëtarë performuan përsëri me këngët e pabotuara duke iu nënshtruar gjykimit të televotimit deri në klasifikimin e parë të përgjithshëm provizor të mbrëmjes që tregoi tre finalistët, përkatësisht Måneskin, Francesa Michielin & Fedez dhe Ermal Meta.

Kjo është hera e dytë që këngëtari shqiptar renditet në vendin e tretë, pasi një vend në podium e mori edhe me këngën “Vietato morire”. Ermal Meta ka përfaqësuar Italinë në Eurovision me këngën “Non mi avete fatto niente” në bashkëpunim me Fabrizio Moro, ku u renditën në vendin e gjashtë.

 

 

Shpërndaje
Share.

Komento