Mbërrin në Tiranë Komisioni i Venecias, zbardhet axhenda e takimeve

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Delegacioni i Komisionit të Venecias ka mbërritur në Tiranë, për të dhënë opinionin e tij në lidhje me paketën “Anti-shpifje”.

Anëtarët e Komisionit, pritet të zhvillojnë takime me përfaqësuesit e mediave audio-vizive, por edhe me zyrtarë të lartë.

Komisioni i Venecias do të nisë axhendën e takimeve me kryeparalmentarin Gramoz Ruçi dhe më pas me kryetarët e grupeve parlamentare të Kuvendit.

Të martën ndërkohë delegacioni do të takohet me presidentin Ilir Meta dhe më pas me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, kreun e AKEP dhe avokaten e popullit, Erinda Ballanca.

Paketa “Anti-shpifje”, u dërgua më Komisionin e Venecias, nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës dhe OSBE.

Ligji u kthye sërish në Kuvend nga presidenti, Ilir Meta, ndërsa mazhoranca nuk i votoi projekt-ligjet.

Kjo nuk është hera e parë që kërkohet mendimi i Komisionit të Venecias.

Më herët, Komisioni ka dhënë opinione në lidhje me zgjedhjet, apo shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Shpërndaje
Share.

Komento