Lot gëzimi në aeroport, Alvin mbërrin në Itali, bashkohet pas 5 vitesh me motrat dhe babanë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alvin më në fund është takuar me babanë dhe motrat e tij.

Në një video të publikuar nga Kryqi i Kuq italian, 11-vjeçari shihet në aeroport i qeshur dhe përkrah motrave të tij.

Këto të fundit janë të përlotura, pasi takohen pas plot 5 vitesh me vëllanë e tyre.

Alvin udhëtoi me një avion të “Alitalias”,  që mbërriti pak pas orës 07:00 në aeroportin e Fiumicinos në Romë.

Alvin Berisha përfundoi në Siri 5 vite më parë.

Nëna e tij, Valbona Berisha u radikalizua dhe pasi u martua me një xhihadist nga Kosova shkoi në Siri.

Ajo humbi jetën gjatë një shpërthimi, ndërsa Alvin u plagos në këmbë.

Historia e 11-vjeçarit shqiptar u publikua fillimisht nga “Le Iene”.

Më pas autoritetet shqiptare dhe italiane, në bashkëpunim me organizatat humanitare, bënë të mundur që Alvin të largohet nga kampi i luftës në Siri.

Shpërndaje
Share.

Komento