Levante ringjall garën e titullit LaLiga Santander me fitoren tronditëse ndaj Atletico Madrid

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Goli i AJose Morales në pjesën e parë dhe një goditje e vonë e Jorge de Frutos i dhanë Levante një fitorentë vështirë 2-0 ndaj Atletico Madrid në Estadio Wanda Metropolitano.

Kjo është tani hera e tretë që Los Rojiblancos heq pikë në katër ndeshjet e tyre të fundit LaLiga Santander dhe humbjen e tyre të parë që ndaj Real Madrid në dhjetor.

Vetëm tre ditë pasi mori një barazim kundër Atletico Madrid, Levante filloi shkëlqyeshëm në Wanda Metropolitano, me Morales që kishte një shans të hershëm një me një kundër Jan Oblak, të cilin ai e anuloi.

Atletico u përpoq të gjente mënyra për të prishur mbrojtjen e mirë-organizuar dhe kompakte të vizitorëve në 30 minutat e para dhe Morales theu bllokimin menjëherë pas gjysmës së orës me një gjuajtje të shkëlqyeshme nga brenda zonës.

Atletico u përmirësua pas ndërprerjes dhe grumbulloi presionin ndaj Levante në përpjekjen e tyre për të gjetur një barazim. Jose Gimenez mori një goditje dhe u zëvendësua nga Thomas Lemar, me Diego Simeone që kaloi në një katërsh për 35 minutat e fundit, ku Atleti prodhoi shanse, por nuk kishte një prekje klinike.

Luis Suarez goditi shtyllën nga një goditje e lirë direkte dhe portieri i Levante, Dani Cardenas vodhi vëmendjen nga ajo pikë e tutje. As Joao Felix e as Thomas Lemar nuk arritën të mposhtnin topin 23-vjeçar, me goditjen e Suarez duke kaluar shumë vonë në kohën e ndërprerjes.

Me një minutë të mbetur, Jan Oblak përparoi në zonën e Levante për të kontribuar në një goditje nga këndi, por mbrojtja e miqve pastroi topin. Atletico Madrid mbetet në krye të LaLiga Santander, gjashtë pikë përpara Real Madrid, me Levante aktualisht i tetë

Shpërndaje
Share.

Komento