41 dëmtime vetëm këtë sezon! Real Madrid dhe Zinedine Zidane në vështirësi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Real Madrid ka qenë në krye të listëd për dëmtimet për dy javë tani. Numri i lojtarëve të dëmtuar mund të prishë sezonin e klubit, gjë që ka bërë që Zinedine Zidane të flasë dhe klubi të hapë një hetim për këtë çështje.

Klubi ka pasur 41 dëmtime këtë sezon, me 20 lojtarë në dhomën e trajtimit, gjithsej 823 ditë, ose 146 ndeshje që janë humbur.

Gjithçka filloi më 23 dhjetor kur Real Madrid hyri në lojë kundër Granada me vetëm Luka Modricin  të munguar. Rodrygo Goes çaloi gjatë kësaj ndeshjeje dhe filloi një efekt dëmtimi të gjatë që  arriti një rekord prej nëntë lojtarësh të dêmtuar kur Karim Benzema braktisi stërvitjen të Premten.

Kur lëndimet krahasohen me rivalët e tyre, numrat nuk e bëjnë leximin e këndshëm për Los Blancos. Atletico Madrid ka pasur 16 këtë sezon, Barcelona 25 dhe Sevilla 18. Real Madrid ka pasur 40, më të shumtët në LaLiga Santander, në të njëjtën kornizë kohore me tre muaj konkurrencë të mbetur. Ata gjithashtu pësuan 55 mandatin e fundit dhe 50 në sezonin 2018/19.

Trajneri i fitnesit të ekipit të parë Gregory Dupont, i cili organizon programet e trajnimit dhe rikuperimit të ekipit, është subjekt i shumë vëzhgimeve pas numrit të lartë të lojtarëve që humbin këtë stërvitje.

Doktor Ripoll nga Klinika e Ekselencës FIFA Ripoll dhe De Prado Sports ka folur se si teknologjia mund të ndihmojë në shmangien e numrave të lartë të dëmtimeve si kjo, veçanërisht me numrin e lartë të lojërave në kohë për shkak të pandemisë.

“Ka një revolucion të madh teknologjik në drejtim të asaj që ekipet përdorin për të parandaluar dhe trajtuar dëmtimet,” tha Ripoll.

Shpërndaje
Share.

Komento