fbpx

LeBron James i përgjigjet kritikave të Ibrahimoviç: Unë kurrë nuk do të hesht

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

LeBron James ka folur përsëri në drejtim të Zlatan Ibrahimovic pasi sulmuesi i AC Milan deklaroi se njerëzit duhet të qëndrojnë pas sporteve dhe të shmangin çështjet politike.

Kjo është një deklaratë që ylli i Los Angeles Lakers ka dëgjuar më parë, me mikpritësen e Fox News, Laura Ingraham duke i thënë James të ‘mbylle gojën dhe driblonte’ pasi ai bëri një koment negativ në lidhje me presidentin e atëhershëm të SHBA Donald Trump. Pas fitores së Lakers 102-93 ndaj Portland Trail Blazers të Premten në mbrëmje, LeBron iu drejtua komenteve të bëra nga Zlatan.

“Unë kurrë nuk do të hesht për gjëra që nuk janë në rregull. Unë predikoj për njerëzit e mi dhe predikoj për barazinë, drejtësinë shoqërore, racizmin, shtypjen e votuesve – gjëra që vazhdojnë në komunitetin tonë,” tha LeBron.

“Unë do të përdor platformën time për të vazhduar të hedh dritë mbi gjithçka që po ndodh rreth këtij vendi dhe rreth botës.

“Nuk ka asnjë mënyrë që unë vetëm t’i përmbahem sporteve, sepse e kuptoj se sa e fuqishme është kjo platformë dhe zëri im.”

Ibrahimovic bëri pohimin në 2018 që njerëzit pa një mbiemër tipik suedez trajtohen ndryshe në vend, gjë për të cilën LeBron bëri referencë.

“Ai është djali që tha në Suedi, ai po fliste për të njëjtat gjëra, sepse mbiemri i tij nuk ishte një mbiemër [suedez tradicional], ai ndjeu sikur po ndodhte ndonjë racizëm,” shtoi James.

Shpërndaje
Share.

Komento