Kriza politike/ Ambasadori zvicerian: Dhuna e paparanueshme, palët të ulen për dialog

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Apelet për qetësim të situatës politike në vend janë duke ardhur nga të gjitha anët, sidomos nga ndërkombëtarët.

Ditën e sotme ka qenë pikërisht ambsadori zvicerian, Adrian Maitre, i cili gjatë një aktiviteti në Shkodër ka folur edhe për çështjen më të nxehtë në vendin tonë.

Ambsadori zvicerian edhe një herë tjetër ka bërë thirrje për dialog dhe zgjidhje të krizës.

“Palët duhet që të gjejnë një dialog mes tyre dhe kjo do ishte gjeja e duhur. Duhet të jesh i gatshëm për dialog. Jam tërësisht me kolegët e mi që dhuna ngado që vjen është e papranueshme.

Në vendin tim çelësi i suksesit ka qenë dialogu dhe dakordësia mes palëve per perparim. Sa i perket zgjedhjeve nëse duhet të behen apo jo duhet ta marrin shqiptarët dhe autoritetet shqiptare. Ajo që mund të them është që zgjedhjet janë faktor kryesor për demokracinë dhe duhet të kesh mundësi të zgjedhesh mes palëve të ndryshme.

Duhet ta degjojmë njeri tjetrin dhe sa i perket asaj që i ndodhi ambasadorit te OSBE-së është e rrezikshme të mos respektosh statusin diplomatik. Mbështesim Shqipërine në Integrimin Europian. Më kanë informuar se ka patur dhunë në protesta dhe nëse ka patur nuk  ëhtë zgjidhja e duhur dhe nuk është gjë e mirë.“-është shprehur ai.

Shpërndaje
Share.

Komento