fbpx

Konfliktet dhe pandemia e COVID-19 çojnë urinë në nivele rekord në Kongo

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një rekord prej 27.3 milion njerëzish në Republikën Demokratike të Kongos, ose rreth një e treta e popullsisë së saj, vuajnë nga uria akute, kryesisht për shkak të konfliktit dhe ndikimit ekonomik të pandemisë COVID-19, thanë Kombet e Bashkuara të martën.

Shifra e bën Kongon shtëpinë e shumicës së njerëzve që kanë nevojë për ndihmë urgjente në botë, thanë në një deklaratë të përbashkët Programi Botëror i Ushqimit (WFP) dhe Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e KB (FAO). Përveç konfliktit dhe pandemisë, numri gjithashtu u rrit sepse analiza e fundit përfshiu më shumë njerëz sesa ato të mëparshmet.

“Për herë të parë kemi qenë në gjendje të analizojmë shumicën dërrmuese të popullsisë dhe kjo na ka ndihmuar të afrohemi me pamjen e vërtetë të shkallës marramendëse të pasigurisë ushqimore në DRC,” tha Peter Musoko, përfaqësuesi i vendit i WFP, .

“Ky vend duhet të jetë në gjendje të ushqejë popullsinë e tij dhe të eksportojë një tepricë. Ne nuk mund të kemi fëmijë që të flenë të uritur dhe familjet të heqin dorë nga vaktet për një ditë të tërë, ”tha ai.

Zonat më të goditura ishin në provincat lindore të Ituri, Kivu i Veriut, Kivu i Jugut dhe Tanganyika, si dhe provincat qendrore Kasai, të gjitha këto janë prekur nga konflikti. Njerëzit e detyruar duke luftuar të largohen nga shtëpia e tyre janë kthyer për të gjetur të korrat e tyre të shkatërruara. Disa kanë mbijetuar duke ngrënë vetëm taro, një rrënjë që rritet e egër, ose gjethe manashesh të ziera në ujë, tha deklarata.

Dhuna  ka vazhduar në Kongo për dekada, veçanërisht në vendet kufitare lindore me Burundi, Ruanda dhe Uganda, pavarësisht nga fundi zyrtar i një lufte civile në 2003. Nga 27.3 milion që ishin të uritur, rreth 6.7 milion njerëz ishin në fazën ‘emergjente’, e cila është e fundit para urisë, gjeti një analizë nga Klasifikimi i Fazës së Integruar të Sigurisë Ushqimore (IPC).

Shpërndaje
Share.

Komento