Konfiskohen 27 milionë maska të falsifikuara! Operacioni i Europol godet 21 shtete

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë nga operacioni i realizuar me mbështetjen e agjencisë evropiane për zbatimin e ligjit – EUROPOL.

Operacioni i koduar “Aphrodite” zgjati për 8 muaj dhe u shtri në 21 vende duke goditur trafikimin e mallrave të falsifikuara. Aksioni u drejtua nga Korpuset Financiare Italiane (Guardia di Finanza) dhe Policia Kombëtare Irlandeze (An Garda Síochána) me mbështetjen nga Europol.

Nga dhjetori 2019 deri në korrik 2020, autoritetet e zbatimit të ligjit gjurmuan shitjet në internet të disa artikujve të falsifikuar, duke ushtruar kontrollet në depo, dyqane dhe tregje në Belgjikë, Qipro, Greqi, Irlandë, Itali, Portugali, Rumani dhe Spanjë.

Nga aksioni u sekuestruan më shumë se 700 000 €. Operacioni çoi në bllokimin e 123 llogarive të mediave sociale dhe 36 faqeve të internetit që shesin produkte të falsifikuara. Gjatë operacionit, autoritetet e zbatimit të ligjit sekuestruan afro 28 milion mallra të paligjshme dhe të falsifikuara, midis të cilave 800 000 sende të falsifikuara të veshjeve, veshjeve sportive, këpucëve, aksesorëve personalë, seteve të kutive dhe lodrave IPTV. Dhjetë persona u arrestuan në Greqi dhe 37 të tjerë u dërguan për hetim në Greqi, Itali dhe Portugali.

Falsifikatorët shfrytëzonin pandeminë: Përhapja e COVID-19 bëri që autoritetet e përfshira të përshtasin fushën fillestare të operacionit për t’u përqendruar në çështjet e shkaktuara nga pandemia. Si rezultat, u sekuestruan pajisjet mjekësore të falsifikuara duke përfshirë 27 milion maska ​​për fytyrën mjekësore, nga Korporatat Italiane të Financave (Guarda di Finanza)

Shitjet përmes internetit: Platformat dixhitale, të tilla si faqet e internetit, mediat sociale dhe shërbimet e mesazheve të menjëhershme janë abuzuar nga grupet kriminale për të shitur produkte të falsifikuara shpesh të dëmshme. Shitësit reklamonin mallra të falsifikuara me fotografi dhe çmime të produkteve false në mediat sociale. Ata gjithashtu përdornin lidhje të fshehura në postimet në mediat sociale për të ridrejtuar përdoruesit në tregjet e vendosura jashtë BE-së. Ofertat për mallra të falsifikuara gjithashtu u rritën në platformat e tregtisë elektronike dhe më pas, pjesa e tyre në treg u rrit.

Falsifikatorët gjenin blerës që nuk hezitonin të paguajnë me karta ose forma të tjera të pagesës elektronike dhe shërbime të bazuara në internet pasi mallrat dorëzoheshin përmes korrierëve të ligjshëm. Pandemia COVID-19 intensifikoi shitjen e mallrave të falsifikuara.

Burimi/AbcNews

Përshtati/GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento