Rama firmos mbylljen e shkollave dhe universiteteve të Gylenit në Shqipëri, MASR:” E kërkuan vetë”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pak para se të nisej drejt Turqisë për të takuar presidentin turk Erdogan, kryeministri Rama ka firmosur vendimin e Këshillit të Ministrave për të mbyllur shkollat turke në Shqipëri.

Në këtë vendim përfshihet mbyllja e të gjithë rrjetit të 12 shkollave të të gjitha niveleve arsimore, shkolla të cilat për 30 vite kanë qenë më kërkueset dhe me standartet më të larta të mësimdhënies në Shqipëri.

Vendimi i Këshillit të Ministrave

-Mbylljen e veprimtarisë së institucioneve arsimore private parauniversitare “Memorial International School of Tirana”, në të gjitha nivelet arsimore.

– Mbylljen e veprimtarisë së institucionit privat, Medreseja “Hafiz Abdullah Zëmblaku”, Korçë

Ky vendim është marrë një ditë pasi Besa Shahini la postin e saj dhe pritet të hyjë në fuqi në datën 26 të muajit shtator.

Lajmi për mbylljen e këtyre shkollave është bërë publik nga vetë agjencia shtetërore e lajmeve turke “Anadolu”.

Në mediat turke thuhej se shkollat e mbyllura kishin lidhje me të ashtuquajturën organizatë terroriste FETO në Shqipëri, e financuar nga aktivisti Fetullah Gylen.

Ministria e Arsimit është shprehur se dy medresetë ndoqën të njëjtën rrugë si MIST, duke kërkuar vetë mbylljen e tyre.

“Shkollat kanë kërkuar të mbyllen vetë për arsye ekonimike dhe nxënësit kanë kaluar tanimë në shkolla publike. Dy medresetë do të mbyllen me vendim të Këshillit të Ministrave”, tha Ministria e Arsimit për këtë vendim të papritur i cili prek jo pak popullin shqiptar.

Gjithashtu në Turqi, që prej grushtit të shtetit janë mbyllur të gjitha shkollat e financuara nga Gylen. Por pse ky vendim u mor edhe për shkollat që operojnë në Shqipëri?/IconStyle.com/

Shpërndaje
Share.

Komento