Konfirmohen dy raste të reja me koronavirus në Delvinë, mes tyre një edukatore

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në institucionet arsimore në vendin tonë dhe këtë herë  një tjetër person ka rezultuar pozitiv me Covid-19, në Delvinë.

Së fundmi edukatorja e qendrës ka dalë pozitive me koronavirus. Ajo është asimptomatike dhe është karantinuar së bashku me familjarët e saj, ndërsa në karantinë janë vendosur edhe 6 fëmijët e kopshtit.

Kopshti ku rezultoi e infektuar edukatorja ndodhet në të njëjtën godinë me shkollën 9-vjecare “Kosta Çavo”, aty ku javën e shkuar u prek nga Covid-19 një mësuese. Kopshti do të qëndrojë i mbyllur deri në një njoftim të dytë, ndërsa janë bërë dezifektimet në të gjithë ambientin.

Gjithashtu edhe një e moshuar rreth 70-vjeçe është infektuar me koronavirus, ajo është dërguar drejt spitalit Infektiv pasi gjendja e saj ishte rënduar prej ditësh. Priten përgjigjet e tamponëve për familjarët e të moshuarës.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 825 testime, nga të cilat 131 kanë rezultuar pozitivë.Pavarësisht përpjekjes së mjekëve, kanë humbur jetën 3 pacientë, duke e çuar në 267 numrin total të viktimave që nga fillimi i pandemisë.Në të dy spitalet Covid po trajtohen 201 pacientë, 17 në terapi intensive.

Shpërndaje
Share.

Komento