- Reklamë -spot_img
8.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetKoli Bele si relator për ankimimin e Alibeajt, ja faktet që tregojnë...

Koli Bele si relator për ankimimin e Alibeajt, ja faktet që tregojnë se PS po kontrollon ‘fatin’ e PD-së

- Reklamë -spot_img

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka hedhur shortin për caktimin e relatorit për ankimimin e bërë nga grupimi i Enkelejd Alibeajt në KAS.

Goglat e shortit përcaktuan relator të kërkesës ankimore të depozituar nga PD, anëtarin e KAS, Koli Bele.  Alibeaj ka ankimuar vendimin e KQZ për mos regjistrimin e PD me vulën e ligjshme, pasi në dokumentacion kërkohet firma e Lulzim Bashës që njihet ende kryetar i PD.

Në fakt, Koli Bele nuk është një emër që si relator i kësaj çështje të opozitës të ngjallë besueshmëri në lidhje me vendimin që do të japë.  Sjellim në vëmendje se Bele ka qenë sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, teksa Damian Gjiknuri drejtonte këtë ministri.

Po ashtu njihet edhe për raportet e tij miqësore me Gjiknurin, një faktor i rëndësishëm në Partinë Socialiste.  Koli Bele është një ish-zyrtar socialist, ndërsa vite më parë ka mbajtur postin e nënsekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Socialiste.

Të gjendur përballë këtyre fakteve, vlen të thuhet se Koli Bele ka në dorë fatin e fatin e grupit të Alibeajt  dhe vendimi që do të jepet do të jetë i Partisë Socialiste.  Normalisht që në një territor politik dhe jo vetëm ‘nderet kthehen’ kështu që nëse vendimi është në favor të grupit të Alibeajt’, ky i fundit do të duhet që të shlyejë borxhin ndaj Partisë Socialiste.  Në një kohë kur të gjithë presin që opozita të forcohet dhe të jetë zëri më i fuqishëm i popullit, këto lojëra që synojnë të blejnë në vetevete opozitën duke ia mbyllur gojën nuk duken aspak shpresdhënëse.  Në vitin 2017, janë  dhënë me koncension 5 hidrocentrale pa transparencë, teksa procedura për prokurim u fimos nga Koli Bele, atehërë në pozicionin e sekretarit të përgjithshëm të ministrisë së energjetikës zotit Koli Bele.

Theksojmë që Koli Bele është i priviligjuar nga politika, pasi përpos faktit që ka gjeneruar para përmes korrupsionit, ai zotëron edhe hidrocentrale./ Gazeta Reforma

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë