Kishin si destinacion Shqipërinë, dogana greke bllokon kamionin me 10 mijë maska mbrojtëse

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ditën e djeshme, autoriteti doganor grek, sekuestroi në sasi prej më shumë se 10 mijë maskash mbrojtëse ndaj COVID-19, të cilat kishin si destinacion Shqipërinë.

Sipas “Top Channel”, maskat i përkisnin kompanisë greke “Sarantis Eebe” dhe sapo kamioni u paraqit në doganën e Pireut u blloka.

Autoritetet doganore njoftuan kompaninë eksportuese, se është i ndaluar me urdhër të veçantë, eksportimi i maskave dhe dezinfektantëve, me destinacion vendet e treta.

Dogana njoftoi gjithashtu kompaninë, se nëse ka sasi të tjera në depo, do të bllokohen dhe do t’i kalojnë shtetit grek, i cili do t’i shpërndajë nëpër spitale dhe farmaci, kundrejt pagesës

Janë të shumta kompanitë që kanë denoncuar këtë fenomen, pasi 30% e maskave dhe dezinfektantëve, sekuestrohen menjëherë sapo hyjnë në territorin grek.

Në Greqi numërohen mbi 700 të infektuar nga koronavirusi, mes të cilëve 20 janë viktima.

Ndërsa në vendin tonë, numri i të prekurve gjatë 24 orëve të fundit u rrit në 146, nga të cilët 17 janë të shëruar dhe 5 viktima.

Shpërndaje
Share.

Komento