“Isha i rrezikshëm”, Dashamir Shehi tregon ‘krisjen’ e raportit me Berishën: Ja çfarë më kërkoi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ish-deputeti demokrat Dashamir Shehi ka folur për marrëdhënien me ish-kryeministrin Sali Berisha dhe Fatos Nano.

I ftuar në Opinion, Shehi shprehet se Berisha kishte aftësi shumë të mira komunikuese dhe menaxhuese. Sipas tij ishte punëtor dhe me vullnet, por kishte dhe disa probleme që sipas Shehit ishin të papranueshme.

Ish- deputeti kujton rastin e një firmosje të kërkuar nga ana e Berishës, pët të cilën Shehi nuk iu bind. Sipas tij kjo shënoi dhe ‘krisjen’ në raportin e tyre.

Më tej ai vijon se Berisha ka luajtur rol pozitiv në Shqipëri, ndërsa dënon vrasjet e ndodhur në protestën e 21 janarit.

Për hir të eksperiencës që kishte dhe nga partia e vjetër, mënyra pë rtë menaxhuar njerësit. Për të prit ty në mëngjes, mua në darkë. Marrëdhënia shqiptare nuk është institucionale, është individuale. Berisha është njeri i zgjuar, është i zoti dhe ka vullnet. Dhe ai ka problemet e veta. Por jo të hedh bojë të zezë vetëm mbia atë. Ka qenë një rraport i vështirë. Unë kam qenë një nënpunës i ndershëm. Ti nuk mund të më thuash firmos këtë se të them unë. Kjo ka krijuar dhe një tension më të madh. Erdhën zgjedhjet e ’96 si duket isha bërë më i rrezikshëm se sa duhet. Unë nuk largohem se jam i pazoti, por se isha bërë më i zoti se sa duhet. Berisha ka pasur edhe vlera me rëndësi që luante rol pozitiv. Në mandatin e dytë ka pasur element reflektimi. Siç ka pasur elemente të panevojshëm, se nuk ishte nevoja tu shtinte në bulevard, kjo tregon një paaftësi të policisë.”-tha Shehi.

Po ashtu, Shehi ka komentuar dhe njohjen e tij me ish-kryeministrin Fatos Nano, për të cilin tha se kishte ide liberale, por nuk kishte vullnet për të punuar.

“Po, e kam njohur. Po të kishte pasur më vullnet për të punuar, them se do kishte bërë disa punë më të mira. Kishte ide më liberale dhe më qytetarë. Po të kishte pasur vullnet stafin e vet, atë ambient kiorruptiv, ku ,mund të ishte edhe vet.”-tha Shehi.

Shpërndaje
Share.

Komento