fbpx

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi përfundon në spital

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi ka qenë në spital që të martën pasdite për kontrolle, thanë të mërkurën dy burime nga partia e tij Forza Italia.

Një nga burimet tha se manjati mediatik 84-vjeçar shkoi në spitalin San Raffaele në Milano për testet pasuese pas kontraktimit të koronavirusit të ri në shtator të vitit të kaluar. Kjo është hera e dytë në vetëm disa javë që Berlusconi e gjen veten në spital, pas një kontrolli tjetër rutinë në fund të Marsit. Forza Italia tha atëherë se ai ishte pranuar për monitorim klinik dhe rregullim të një terapie të vazhdueshme.

Berlusconi, i cili iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër në 2016 dhe gjithashtu i ka mbijetuar kancerit të prostatës, u shtrua në spital në janar të këtij viti gjithashtu për shkak të problemeve të zemrës. Një seancë dëgjimore për një çështje në lidhje me atë në të cilën ai u shpall i pafajshëm për marrëdhënie seksuale me një prostitutë të mitur me pseudonimin “Ruby” është caktuar të enjten në qytetin toskan të Sienës, me një gjyqtar që pritet të shqiptojë një dënim.

Në këtë gjyq të ri Berlusconi akuzohet për ryshfet të dëshmitarëve për të heshtur mbi çështjen e prostitucionit nën moshë, duke filluar nga viti 2013. Ai gjithmonë ka mohuar çdo keqbërje. Vendimi i gjykatësit me bazë në Siena pritej në janar por u shty për shkak të shtrimit në spital të Berlusconit.

“Ne do të vlerësojmë atë që duhet të bëhet nesër në dritën e asaj që do të më tregohet dhe do të tregohet nga mjekët,” tha Federico Cecconi, një avokat i Berlusconit, kur u pyet nëse ai do të kërkonte që seanca të shtyhej përsëri.

Aksionet në Mediaset, transmetuesi i kontrolluar nga familja Berlusconi, u rritën me 1.45% deri në 11:30 , krahasuar me një indeks të sheshtë blu të çipave të Milanos. Tregtarët më parë kishin cituar spekulime rreth ndryshimeve të mundshme të pronësisë në grup nëse gjendja e Berluskonit përkeqësohej.

Shpërndaje
Share.

Komento