fbpx

Humb jetën një i moshuar! Shënohet viktima e parë nga tërmeti i fuqishëm në Greqi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pak ditë më parë Greqia trondit nga një termet me madhësi 5,9 i shkallës Rihter. Mediat greke kanë raportuar se një i moshuar  i cili u la i lirë nga shtëpia e shkatërruar në Mesochori, Elassona, nga tërmeti 6,3 Rihter, përfundoi në Spitalin e Përgjithshëm të Larisës.

83-vjeçari Christos Ast. Geka, ishte me gruan e tij në shtëpinë e tyre në Mesochori, kur Egelados “goditi” fshatin malor të Elassona dhe u shkatërroi shtëpinë. I moshuari u shpëtua nga ekipet e shpëtimit të gjetura në zonë dhe më pas u transportua me ambulancë në një qendër private rehabilitimi. Dje, 83-vjeçari u transportua në Spitalin e Përgjithshëm të Larisës, ku vdiq pak më vonë.

Varrimi i tij do të bëhet nesër në një rreth të ngushtë familjar në Mesochori, Elassona. Kërkesë e familjes së të ndjerit për të gjitha Mediat për të respektuar momentet gjatë lamtumirës së fundit.

Ndërkohë Greqia ende nuk po gjen dot qetësi nga tërmetet e vazhdueshme. Pasi mbrëmjen e kaluar në orën 21:47 zona e Ellasonës  është dridhur sërish nga tërmet 4.1 i shkallës Rihter.
Ndërkohë më herët rreth 19:36 u regjistrua  një tjetër lëkundje me madhësi 4.2,  në veriperëndim të Larisës. Thellësia ishte 8.1 kilometra ndërsa mediat greke raportojnë se kohëzgjatja e tij ishte e shkurtër.

Shpërndaje
Share.

Komento