Hetimet për shkarkimin e Metës, ja kur priten të vijnë në Shqipëri ekspertët e Venecias

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lidhur me nismën e shkarkimit të presidentit Ilir Meta, priten që ekspertët e Komisionit të Venecias të vijnë në Shqipëri në datat 9-11 shtator.

Delegacioni do të takohet me anëtarët e Komisionit Hetimor Parlamentar, por edhe me vetë kreun e shtetit Ilir Metën, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçin dhe me përfaqësues të tjerë të politikës shqiptare.

Delegacioni pritet që të qëndrojë dy ditë në vendin tonë. Kjo vizitë , vjen pas kërkesës që Kuvendi i Shqipërisë i dërgoi Komisionit të Venecias në lidhje me shkeljen e Kushtetutës që ka bërë presidenti Ilir Meta.

Kujtojmë këtu se Meta dekretoi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, për të dekretuar më pas datën 13 tetor për zgjedhje të reja.

Shpërndaje
Share.

Komento